/
/
שאילת שאלות
ביתא. לוגו

שאילת שאלות

התלמידים יקליטו פודקאסט תוך כדי שימוש במיומנויות של שאילת שאלות מקדמות שיח אותן למדנו ותרגלנו בכיתה.

כיתה ב
נושא: שאילת שאלות
תחום דעת: הבנת הנקרא, הבעה, עברית
כיתה: ב, ג
רצף שיעורים
מטרה: מטרה סופית: התלמידים יקליטו פודקאסט תוך כדי שימוש במיומנויות של שאילת שאלות מקדמות שיח אותן למדנו ותרגלנו בכיתה.
מיקום: בכיתה
מיומנויות: הבעה בעל פה, הבנת הנשמע
מיומנות מרכזית: שאילת שאלות

כמה? 45 דק'

שיעור ראשון – מילות שאלה

מטרות השיעור: התלמידים יכירו מגוון מילות שאלה.

התלמידים ילמדו כיצד להשתמש במילות שאלה. התלמידים יתרגלו שימוש במילות השאלה שנלמדו בהקשרים שונים.

פתיחה: בידי המורה קופסא אטומה שבתוכה חפץ. התלמידים מתבקשים לשאול שאלות שונות על מנת לגלות מה מוחבא בתוך הקופסא. בכל פעם כאשר התלמידים משתמשים במילת שאלה חדשה, המילה נכתבת על הלוח.

הצגת מילות השאלה: יחד עם התלמידים אנחנו עוברים על מגוון מילות השאלה בהם הם השתמשו, ומוסיפים מילות שאלה נוספות שהם לא השתמשו בהם. נלמד מתי וכיצד משתמשים בכל אחת ממילות השאלה. 

עבודה בזוגות: התלמידים יתחלקו לזוגות כל ילד יקבל כתר עליו חיה שהוא לא יכול לראות. על התלמיד לשאול את חברו שאלות כדי לגלות "איזו חיה" הוא. 

סיכום: דיון אילו שאלות קידמו אותי, אילו שאלות לא עזרו לי בכלל.

כמה? 45 דק'

שיעור שני - שאלות על סיפור

מטרות השיעור: תרגול שאלות בהקשר של סיפור. הבנת שאלות מסוגים שונים: עובדתיות, רגשיות, מחשבות.

פתיחה: הסבר על כל אחד מסוגי השאלות (רגשי, מחשבתי, עובדתי).

 הקראת סיפור קצר. ניתן יחד מגוון דוגמאות לשאלות משלושת הסוגים.

עבודה בזוגות: התלמידים יחולקו לזוגות. יהיה עליהם לבחור שאלה אחת מכל סוג ולנסות לענות עליהם יחד. 

שיתוף ודיון כיתתי: התלמידים יחלקו עם הכיתה את התשובות שנתנו לשאלות. נראה יחד כיצד התשובות לשאלות עובדתיות משותפות לכולם, לעומת השאלות המחשבתיות והרגשיות. הראה כיצד אפשר להמשיך ולשאול שאלות גם אחרי שקיבלנו תשובה כדי להעמיק ולהרחיב את הידע.

כמה? 45 דק'

שיעור שלישי – בנית שאלות לראיון 

מטרות השיעור: שימוש בידע הנרכש במהלך השיעורים הקודמים. כתיבת שאלות מגוונות, הבנה של מטרת ראיון, פיתוח מיומנויות הקשבה ודיבור.

פתיחה: האזנה/ צפיה בראיון קצר תואם גיל. 

ניתוח הריאיון: אילו שאלות היו מעניינות? למה הן היו מענינות? איזה סוג של שאלות מהמגוון שלמדנו זיהיתם בראיון?

בניית ראיון: הסבר על מבנה של ראיון: פתיח, גוף, סיום. 

כתיבת שאלות בזוגות. התלמידים יחולקו לזוגות. הם יבחרו דמות דמיונית או אמיתית אותה הם היו רוצים לראיין ויכתבו שאלות שהיו מעוניינים לשאול את הדמות. התלמידים יכתבו את השאלות על דף במבנה של פתיח, גוף וסיום.

סיכום:  התלמידים ישתפו בשאלות שנראות להם המעניינות ביותר. נסכם יחד את מה שלמדנו בכל השיעורים האחרונים על שאילת שאלות. נראה כיצד התקדמנו משאלות שנותנו לנו מידע והן שאלות סגורות, לפיתוח המיומנות של שאילת שאלות רחבה שמעשירה את הידע שלנו, ופותחת פתח לשאלות נוספות.

נושא השיעור: שאילת שאלות
כתבו: עינת אלון, במסגרת השתלמות של ביתא "הבופה" בהנחיית אלינור מלחי
תחום דעת: הבנת הנקרא, הבעה, עברית
כיתה: ב, ג
רצף שיעורים
מטרה: מטרה סופית: התלמידים יקליטו פודקאסט תוך כדי שימוש במיומנויות של שאילת שאלות מקדמות שיח אותן למדנו ותרגלנו בכיתה.
מיקום השיעור: בכיתה
מיומנויות: הבעה בעל פה, הבנת הנשמע
מיומנות מרכזית: שאילת שאלות