/
/
חוקרים את עצי החצר
קיימות חינוך ירושלמי לוגו

חוקרים את עצי החצר

מערך בחצר בית הספר, במסגרת תוכנית "פעוטון עצים". חקירת העצים בסביבה שלנו, התבוננות, חקירה והשוואה. מי מכיר את עצי החצר?

ג-ו
תחום דעת: קיימות, טבע
כיתה: ג, ד, ה, ו
מערך בודד
מטרה: הילדים יחקרו את העצים בחצר בית הספר
מיקום: בחוץ
מיומנויות: חקר, התבוננות, השוואה
מיומנות מרכזית: התבוננות, חקר, השוואה
ציוד: ציוד אישי: מחברת, קלמר (עיפרון), סרגל. ציוד כיתתי: מד טמפרטורה לכל קבוצה, מד קרינה, סרט מדידה או חוט צמר למדידת היקף גזע העץ, מטר רץ לא חובה, הנחיות איך מודדים גובה עץ והיקף
קבצים

הכנה

הצגת הפרויקט של פעוטון עצים – הכיתה שלנו תגדל עצים קטנים במשך כל השנה, בסיום שנת הלימודים השנה נשתול את העצים במקומות שונים בבית הספר או במקומות שאנחנו נבחר.

המורה תחלק את התלמידים לקבוצות בהתאם לכמות העצים בבית הספר. 

כל קבוצה תקבל מראש עץ אחד וזה יהיה שם הקבוצה (לדוגמא 'קבוצת עץ תות')

כמה? 10 דק'

איפה? בחצר בית הספר

פתיחה

הסבר על הפעילות שנעשה עכשיו: היום נכיר טוב יותר את העצים ונחקור את העצים שנמצאים אצלכם בחצר בית הספר.

חידון

הכנה: הילדים מכינים בכתב יד על חצי דף שלט שמצד אחד כתוב “נכון” ומצד שני כתוב “לא נכון”

המורה מקריא/ה את ההיגדים

הילדים מרימים שלט “נכון או שלט לא נכוןואפשר לשוחח על הבחירה שלהם.

  • העץ הוא יצור חי.
  • העץ נושם.
  • העץ ניזון מבעלי חיים בסביבתו.
  • העץ שותה מים דרך העלים.
  • לכל העצים יש פירות.
  • עצים יכולים לגדול גם בלי מים.
  • השורשים עוזרים לעץ לעמוד יציב ולא ליפול.
  • עצים מייצרים זרעים שמאפשרים צמיחה של עצים חדשים.

מה עוד אתם יודעים על עצים?

כמה? 20 דק'

איפה? בחצר בית הספר

גוף השיעור - יציאה לחצר בית הספר

חלוקה לקבוצות שחולקו מראש בהתאם לגודל של הכיתה וכמות העצים בגינה 

כל קבוצה בשלב זה יודעת מהו העץ שלה וניגשת אליו.

 משימות בקבוצות:

הכנת תעודת זהות לעץ. (עובדים בשלבים עם דף 'תעודת זהות לעץ')

נבצע את המשימה לשלביה בהנחיית המורה והמדריכות :

שלב 1 -נמדוד את גובה העץ בהתאם להוראות שעל גבי כרטיסיית ההסבר.

שלב 2– למדוד את ההיקף של העץ בהתאם להוראות שעל גבי כרטיסיית ההסבר.

שלב 3 – נכתוב האם העץ הוא ירוק-עד או נשיר ונסמן האם יש על העץ עלים רבים או מעט עלים. נכתוב מה צבע העלים.

נשווה בין ההבדלים מתחת לעץ (בצל) ומחוץ לעץ: 

שלב 4 – בעזרת המורה ועם מד קרינה, נמדוד את הקרינה מתחת לעץ ומחוצה לו.

שלב 5 – בעזרת המורה ועם מד טמפרטורה מתאים, נמדוד את הטמפרטורה מתחת לעץ ומחוצה לו.

שלב 6 – בעזרת המורה ועם מד הטמפרטורה, נמדוד את אחוזי הלחות מתחת לעץ ומחוצה לו.

נסכם את כל המידע שאספנו ונכתוב אותו בדף תעודת הזהות לעץ שלנו.

איסוף הכיתה

כמה? 10 דק'

סיכום

השוואה בין הקבוצות במשחק: מסתדרים מהגדול לקטן:

מהו העץ הכי גבוה בחצר שלנו? מסתדרים מהגבוה לנמוך

מהו העץ הכי רחב בחצר שלנו? מסתדרים מהרחב לצר ביותר.

למי יש הכי הרבה עלים? מסתדרים לפי מספר העלים מהגדול לקטן

באיזה צל של איזה מן העצים יכולים להתכנס הכי הרבה ילדים בלי שאף אחד יהיה בשמש?

סיכום: ראינו שכל עץ בחצר שלנו הוא יחיד ומיוחד: על כל הכיתה להחליט תחת איזה עץ הכי כדאי לכם להיות.

כתבו: יעל להמן, פז קורן
תחום דעת: קיימות, טבע
כיתה: ג, ד, ה, ו
מערך בודד
מטרה: הילדים יחקרו את העצים בחצר בית הספר
מיקום השיעור: בחוץ
מיומנויות: חקר, התבוננות, השוואה
מיומנות מרכזית: התבוננות, חקר, השוואה
ציוד: ציוד אישי: מחברת, קלמר (עיפרון), סרגל. ציוד כיתתי: מד טמפרטורה לכל קבוצה, מד קרינה, סרט מדידה או חוט צמר למדידת היקף גזע העץ, מטר רץ לא חובה, הנחיות איך מודדים גובה עץ והיקף