/
/
מנהלים את הפלסטיק
קיימות חינוך ירושלמי לוגו

מנהלים את הפלסטיק

מערך שני המבוסס על פוסטר "פחות אשפה-עיר נקייה" ומעמיק ביתרונותיו וחסרונותיו של ייצור ושימוש הפלסטיק בחיינו.

חט"ב
נושא: קיימות
תחום דעת: קיימות
כיתה: ח, ז, ט
מערך בודד
מיקום: בכיתה
מיומנויות: חשיבה ביקורתית, אוריינות דיגיטלית, עבודת צוות, הבנת הנשמע, הבעה בעל פה, חשיבה יצירתית
קבצים

כמה? 15 דק'

פתיחה

מטרת הפתיחה:

לעורר מודעות אישית לחוויית הפלסטיק סביבנו, ולעשות חיבור רגשי ומוחשי לנושא.

מהלך הפעילות:

  • פתחו את השיעור עם שאלה מעוררת מחשבה:
    "כמה פריטים מפלסטיק נגעתם בהם הבוקר עד שהגעתם לבית הספר?"
    כתבו את השאלה על הלוח. כל תלמיד כותב על פתק כמה פריטים, ואילו.

     

  • לאחר מכן, יוצרים יחד "מפת פלסטיק יומיומית" על הלוח – מציירים ציר זמן של יום של תלמיד ממוצע ומוסיפים סביבו את כל פריטי הפלסטיק שנזכרו.

     

  • שואלים את הכיתה:
    • מה ההרגשה שלכם כשרואים את כל הפלסטיק הזה?
    • האם זה מפתיע? האם יש פריטים שלא חשבתם עליהם קודם.

כמה? 20 דק'

איפה? בית משפט כיתתי

גוף השיעור

בואו נתמקד בפלסטיק- הפלסטיק הוא שם כולל למגוון רחב מאוד של חומרים סינתטיים וחצי סינתטיים מעשי ידי אדם, שאפשר להעניק להם כמעט כל צורה רצויה –לרוב על ידי חימום והפעלת לחץ. רוב סוגי הפלסטיק עשויים מנפט. 

לפלסטיק יצא שם רע מאוד בעולם והוא אכן יכול להיות מאוד מזהם אבל האם הוא עושה רק נזק? בואו נבחן את זה. 

 

נקודה למורה: 

  • חומרים סינתטיים וחצי סינטטיים- חומרים שנוצרו על ידי עבודה אנושית, בדרך כלל עמידים וקבועים יותר מאלה טבעיים, אשר נמצאים בשימוש נרחב בתעשיות ליצירה וייצור של מוצרים רבים.

חומרים אלה החליפו במידה רבה את הטבעיים, כגון שקיות נייר, עבור אלה מפלסטיק, שימוש בבדים טבעיים לבדים העשויים מאותה תרכובת, כמו גם את הבקבוקים החד פעמיים שנראים ברוב המכלים שהיו בעבר זכוכית.

 

נשחק עם הכיתה "בית משפט" והפעם נעלה את הפלסטיק למשפט.

נחלק את הכיתה ל2 קבוצות- קבוצה אחת בעד פלסטיק וקבוצה אחת נגד.

לכל קבוצה ניתן 10 דקות לרשום את הטיעונים שלה בעד או נגד פלסטיק (קיים נספח מידע עם יתרונות וחסרונות, לשיקול המורה אם לחלק לתלמידים או לתת להם לחשוב על שיקולים בעצמם).

בסיום ההתכוננות כל קבוצה תשלח נציג שיציג את טיעוניו לפי חוקי הדיבייט- לכל אחד יש 2 דק, אם יש חבר קבוצה שרוצה להחליפו הוא מרים יד וחייבים להחליף, אסור להפריע לנציג של הקבוצה השנייה באמצע דבריו. 

  • בכוונה לא נמנה שופטים לדיבייט זה כי התשובה היא מורכבת. 
  • נשאל את התלמידים בסיום הדיבייט: האם למדתם משהו חדש שלא ידעתם? האם הדיבייט הצליח לשנות את דעתכם בנוגע לפלסטיק ושימושיו? האם זה גורם לכם לרצות לעשות שינוי כלשהו?
  • לפלסטיק יש המון יתרונות והמון חסרונות. ע"י טיפול והתנהגות אנושית יותר חכמה ומוקפדת אנחנו יכולים לנהל את הפלסטיק- משלב ייצורו ועד שלב הפיכתו לפסולת. 

 

כמה? 20 דק'

איפה? קבוצות

סיכום

שם הפעילות: "משנים הרגל – משפיעים בסטייל!"

הנחיות לקבוצות:

  1. כל קבוצה בוחרת מוצר פלסטיק חד פעמי נפוץ (כמו כוסות, בקבוקים, שקיות, קשים, כלים לאוכל וכו').
  2. מזהים עבורו תחליף רב פעמי ומייצרים קמפיין קצר:

     

    • סלוגן מגניב (שיכול להופיע כגרפיטי, סטיקר, פוסט ברשת).

       

    • סרטון טיקטוק/רילס קצר

       

    • הסבר קצר למה המוצר הזה הוא בעייתי ומה האלטרנטיבה שמציעים

       

תוצר הסיום:
כל קבוצה מציגה את הקמפיין שלה בכיתה – אפשר לבחור את הקמפיין הכי יצירתי, הכי מצחיק, הכי משכנע, ועוד.
בסוף אפשר להציע למורה/בית הספר לתלות את הפוסטרים במסדרונות או לפרסם את הסלוגנים ברשתות החברתיות של בית הספר.

נקודה למורה

חומרים סינתטיים וחצי סינטטיים- חומרים שנוצרו על ידי עבודה אנושית, בדרך כלל עמידים וקבועים יותר מאלה טבעיים, אשר נמצאים בשימוש נרחב בתעשיות ליצירה וייצור של מוצרים רבים.

חומרים אלה החליפו במידה רבה את הטבעיים, כגון שקיות נייר, עבור אלה מפלסטיק, שימוש בבדים טבעיים לבדים העשויים מאותה תרכובת, כמו גם את הבקבוקים החד פעמיים שנראים ברוב המכלים שהיו בעבר זכוכית.

נושא השיעור: קיימות
כתבו: אקו-פריקו
תחום דעת: קיימות
כיתה: ח, ז, ט
מערך בודד
מיקום השיעור: בכיתה
מיומנויות: חשיבה ביקורתית, אוריינות דיגיטלית, עבודת צוות, הבנת הנשמע, הבעה בעל פה, חשיבה יצירתית